Jak odbywają się konsultacje lekarskie przez Internet lub telefon?

Teleporady medyczne to usługi, z których mogą skorzystać przede wszystkim osoby dorosłe posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Takie rozwiązanie może być alternatywą dla wizyty w gabinecie lekarskim, szczególnie dla starszych i schorowanych osób. Na jakich zasadach odbywają się konsultacje medyczne na odległość? Sprawdź!

W praktyce porada medyczna przez telefon lub komunikator internetowy wideo ma charakter zwykłej konsultacji lekarskiej, ale z tą różnicą, że bez fizycznej obecności pacjenta. A zatem konsultacje i recepty online mogą być pewnym utrudnieniem w pracy lekarza, chociażby
ze względu na trudności z oceną faktycznego stanu zdrowia pacjenta.

Konsultacja medyczna przez Internet – jak można się umówić?

Umawianie zdalnego spotkania z lekarzem jest dość prostą procedurą. Na początek powinieneś ustalić, do jakiego lekarza chcesz się umówić. Następnie nie pozostaje nic innego, jak przejść kilka kroków.

  1. Wybierz lekarza o konkretnej specjalizacji, do którego chcesz się umówić na konsultację.
  2. Następnie ustal termin teleporady lub wideoporady.
  3. Opłać usługę, szczególnie jeśli korzystasz z oferty prywatnej placówki medycznej.

Następnie podczas oczekiwania na termin konsultacji przygotuj kompletną dokumentację medyczną, wyniki badań laboratoryjnych oraz historię dotychczasowego leczenia i informacje o regularnie przyjmowanych lekach.

Lekarz potrzebuje kompletnych informacji na Twój temat, aby mógł ocenić stan zdrowia
i udzielić precyzyjnych wskazówek medycznych odnośnie do dalszego postępowania
w chorobie.

Jakie sprawy da się załatwić z lekarzem na odległość?

W ramach teleporady medycznej lub konsultacji przez komunikator internetowy możesz poprosić lekarza przede wszystkim o ocenę stanu zdrowia na podstawie przesłanej dokumentacji i wyników badań laboratoryjnych.

Oprócz tego w ramach porady możesz poprosić o wystawienie elektronicznej recepty, zwolnienia lekarskiego L4 lub skierowania na badania specjalistyczne, np. do szpitala.

Jeśli chodzi o takie dokumenty jak E-recepta, odpowiedzialność lekarska wymaga
od specjalisty skrupulatnej weryfikacji stanu zdrowia pacjenta. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek podejrzenia i wątpliwości odnośnie do zasadności wystawienia L4 lub e-recepty, wtedy lekarz może skierować się na badania kontrolne w stacjonarnym gabinecie.

W jakich sytuacjach można skorzystać z teleporady lekarskiej, a kiedy lepiej udać się do gabinetu w placówce?

Z teleporady możesz skorzystać, gdy masz objawy przeziębienia, potrzebujesz przedłużenia recepty albo chcesz skonsultować wyniki badań. Takie usługi mogą się sprawdzić, jeśli nie potrzebujesz fizycznego badania lekarskiego.

Jeśli jednak masz silny ból, duszności, podejrzenie zapalenia płuc, anginy albo uraz
– lepiej zgłoś się do placówki. Wizyta stacjonarna jest też potrzebna przy pierwszej diagnozie, badaniu kontrolnym albo szczepieniu.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej formy konsultacji lekarskiej, oszacuj wstępnie swój stan zdrowia i oceń, czy lekarz pomoże Ci przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *